Aké zmeny nás čakajú v hypotékach?

06.01.2017 15:20

Z Opatrenia NBS z 13. decembra 2016 vyplýva, že nastane niekoľko zmien v poskytovaní hypoték.

Zámerom tohto opatrenia má byť ochrana bankového sektora, aby sa nezvyšoval počet ľudí, ktorí nebudú splácať svoje úvery a zároveň chrániť ľudí aby si nebrali hypotéky, aj keď na to nemajú dobré finančné podmienky.

Dôsledkom bude pravdepodobne zníženie počtu hypotekárnych úverov (úverov na bývanie), tým pádom aj zníženie dopytu po bytoch a teda následne aj zníženie cien nehnuteľností. Toto bude samozrejme vyhovovať najmä ľuďom s lepšou finančnou situáciou. Dostupnosť vlastného bývania sa teda všeobecne zhorší.

 

O aké zmeny ide?

1. Apartmány, chaty, nebytové priestory nebude možné akceptovať ako zabezpečenie úveru na bývanie. Toto sa vážne dotkne najmä ľudí v Bratislave a konkrétne novostavieb, kde developeri vyhradia v každom bytovom dome nejaké percento na tzv. apartmány, ktoré sú ale na liste vlastníctva zapísané ako nebytový priestor. Niektoré banky úver poskytnú, ale len na dobu 8 rokov!

2. Väčšina bánk bude akceptovať znalecký posudok maximálne 3 roky starý

3. Už nebude možné akceptovať na nehnuteľnosti záložné právo stavebnej sporiteľne na prvom mieste, inými slovami úver zo stavebnej sporiteľne bude treba najprv vyplatiť

4. Objem poskytovaných hypotekárnych úverov na 90 až 100 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti (LTV) nesmie presiahnuť 10 % z celkového objemu hypoték.

 

Tieto zmeny spôsobia najmä horšiu dostupnosť hypoték pre mladých ľudí a ľudí s nižšími príjmami. Ak sa budú chcieť dostať k bývaniu, budú musieť mať svoje vlastné zdroje (postupne až 20% z ceny nehnuteľnosti, tzv. LTV), kombinovať hypotéku so stavebným úverom (medziúverom) alebo zobrať nevýhodnú pôžičku od nebankového subjektu (aj tu už je problém, keďže banky môžu nahliadnuť pri schvaľovaní hypotéky aj do nebankového registra).

Najrozumnejšie je takú vážnu vec ako je bývanie si vopred naplánovať. Ak sa chcete o tom porozprávať, ozvite sa mi.