Prečo (ne)mať finančného poradcu

11.08.2017 13:44

Vybavujete si sami hypotéku? Aké kroky urobíte?
Pravdepodobne navštívite svoju banku a požiadate ich o ponuku. Potom navštívite ešte 1-2 ďalšie banky (v blízkosti Vášho bydliska alebo Vašej práce) a urobíte to isté. Potom ponuky porovnávate.
Podľa akých kritérií to urobíte?
Povie Vám zriadenec v banke aj negatíva ich produktu?
Ak ste to už absolvovali, viete že Vám v banke ponúknu aj doplnkové produkty ako je poistenie úveru, poistenie nehnuteľnosti, sporenie, kreditnú kartu a pod. Niektorí odvážnejší (drzejší) bankoví úradníci Vás dokonca budú presviedčať, že ak si tieto produkty nevyberiete, tak Vám úver neschvália alebo nebudete mať takú dobrú úrokovú sadzbu.
Viete o tom, že sú banky, ktoré Vám doplnkové produkty nevnucujú? Povedia Vám vo Vašej banke, aby ste išli do inej banky, lebo tá má lepší produkt?
Povedia Vám v banke, kde Vám vnucujú poistenie úveru, že to je pre Vás nevýhodné? Povedia Vám, aké sú v tom poistení výluky? Povedia Vám, že to je len pre jedného z dlžníkov a pre druhého nie? Že poistenie je len na 5 rokov a potom už poistení nie ste, ale poistné platíte stále? Alebo že sa tým navýši Váš úver o 3% a teda budete splácať vyššiu sumu? A že zníženie úrokovej sadzby v podstate len tento hendikep ledva vyrovná? Že v komerčnej poisťovni si viete urobiť kvalitnejšiu poistku?
Poďme k poisťovniam. Patríte k tým uvedomelým ľuďom, ktorí vedia, že niektoré veci proste musia byť poistené, aby ste mali pokojný spánok? Napr. poistenie bytu, domácnosti, cestovné poistenie...
Položme si podobné otázky ako predtým. Pôjdete do 19 poisťovní alebo len do 2-3, kde si dáte vypracovať ponuky? Ako tieto ponuky porovnáte? Máte čas preštudovať všeobecné poistné podmienky všetkých poisťovní a prípadne aj Osobitné poistné podmienky? Vyznáte sa vo všetkých pojmoch?
Vážne máte na toto všetko čas a náladu???
Chcete si poistiť zdravotné riziká (smrť, úrazy, choroby...). Viete prečo Vám poisťovňa automaticky ponúkne Investičné životné poistenie, čiže poistenie spolu s investovaním (sporením)? Viete pre koho je takýto produkt výhodný? Pre Vás alebo pre poisťovňu? Viete aké sú vstupné a priebežné poplatky? O tejto problematike som písal v tomto článku.
Ak chcete naozaj iba rizikové sporenie a investovať chcete zvlášť, na koho sa obrátite?
Ruku na srdce, dokáže sa v tomto všetkom vyznať aj človek, ktorý vyštudoval Ekonomický smer? Veď všetky detaily zmluvy, poistných podmienok, výluk a podobne neovládajú ani bežní zamestnanci bánk a poisťovní. Ako viete, či ste pri Vašej návšteve nejakej finančnej inštitúcie náhodou nenatrafili na niekoho, kto je tam 2 týždne aj s cestou?
Je podľa Vás výhodnejšie riešiť si všetko sám alebo je výhodnejšie mať len jedného poradcu, na ktorého sa môžete spoľahnúť , ktorý Vám ušetrí množstvo času, stresov a peňazí a ktorý Vám je k dispozícii stále?
Poradcu, ktorý má každý deň aktuálne informácie z bánk, poisťovní, stavebných sporiteľní, investičných spoločností.
Poradcu, ktorý je súčasťou veľkej firmy, kde sú špecialisti na jednotlivé finančné sektory, a ktorí študujú a spracovávajú všetky novinky a zmeny v zmluvných a poistných podmienkach, ktorí spracovávajú pravidelne hodnotenia produktov podľa pomeru cena a výkon a posúvajú ich vášmu poradcovi.
Poradcu, ktorý bude riešiť každý problém ako je napr. poistná udalosť priamo s konkrétnou inštitúciou, čím Vám znovu ušetrí čas a zvýši sa pravdepodobnosť, že dostanete peniaze, ktoré si zaslúžite.
Poradcu, ktorý pravidelne sleduje Vaše investície a poradí Vám, ak treba niečo zmeniť aby ste dosiahli vyšší výnos.
Väčšina živnostníkov má daňového poradcu. Prečo u finančných poradcoch ľudia pochybujú o dôveryhodnosti a u daňových poradcov nie? Prečo ľudia akceptujú to, že sú aj seriózni aj neseriózni čašníci, automechanici, predavači atď. ale to, že aj medzi finančnými poradcami sú logicky aj dobrí aj zlí, aj seriózni aj neseriózni, to neakceptujú?
Ak sa bojíte, že natrafíte na neseriózneho poradcu, nebojte sa. Spýtajte sa svojich známych, či oni nemajú nejakého dobrého poradcu, s ktorým sú spokojní a zavolajte jemu.
Ak sa stretnete s poradcom, ktorého nepoznáte, dajte si od neho vypracovať nejaké riešenia. Seriózny poradca Vám urobí porovnanie viacerých riešení, viacerých bánk, poisťovní a pod. A vždy si tieto riešenia môžete dať skontrolovať tretej osobe. Rizikovú poistku môžete napríklad kedykoľvek zrušiť, ak s odstupom času zistíte, že je pre Vás niekde lepší produkt.
V tomto článku som položil viac otázok, na ktoré som neodpovedal.
Ak si na ne odpoviete sami, budete vedieť, či je výhodné mať alebo nemať finančného poradcu.