"Štedrý" Termínovaný vklad

15.06.2015 09:19

Prvý blog som sa rozhodol napísať po dlhej úvahe a "nakopla" ma k tomu reklama nemenovaných bánk. Mená bánk nie sú zaujímavé, pretože podobné reklamy sa objavujú z času na čas od všetkých bánk a majú jedno spoločné. Sofistikovaným spôsobom sa snažia presvedčiť bežného človeka, že ich ponuka je naozaj to naj, že je bezkonkurenčná a pre klienta mimoriadne výhodná. Pripomína mi to však situáciu, keď si človek objedná z internetu nejaký tovar, neoverí si poriadne aké sú podmienky, aká je záruka a to, či je seriózna nielen podozrivo výhodná ponuka ale aj samotná firma, ktorá tovar ponúka. Často potom čítame alebo počúvame o ľuďoch, ktorí sa nechali napáliť a napokon nedostali to, za čo si zaplatili. Vtedy si my ostatní ťukáme na čelo a čudujeme sa, ako mohol byť ten dotyčný taký dôverčivý a skočiť na hlúpu reklamu. Lenže takí sme všetci. Chceme mať všetko čo najlacnejšie a zároveň získať čo najviac výhod, peňazí a pod.

No ale späť k tým bankám. Ak si pozriete na internete porovnanie termínovaných vkladov, vyjde Vám pri viazanosti 12 - 24 mesiacov úroková sadzba od 0,2% p.a. až po 2% p.a. Špeciálne na 18 mesiacov je to max. 1,8% p.a.. Istá banka láka klientov svojim letáčikom na "ŠtedrýTERMÍNOVANÝvklad", ktorý prináša ďalšie super výhody. Okrem iného aj to, že peniaze sú chránené v zmysle zákona o ochrane vkladov (úžasná novinka!), ale najväčšie lákadlo má byť garantovaný úrok 3% na 9+9 mesiacov, v zátvorke majú: "spolu 18 mesiacov" (asi vedia, že im na túto ponuku skočia len občania, ktorí nevedia spočítať 9+9). Vyzerá to teda tak, že je to naozaj bezkonkurenčne najlepšia ponuka termínovaného vkladu. Problém je však vtom, že za zátvorkou v prvej odrážke je malá hviezdička, ktorá odkazuje na text v spodnej časti letáku. A tam stojí okrem iného toto:

*V prípade vkladu od 300,00 € bude úrok 1,50% p.a. počas prvých 9 mesiacov trvania vkladu a 2,50% p.a. počas ďalších 9 mesiacov trvania vkladu. T.j. úrok vo výške 3% za 18 mesiacov.

A práve tu je pes zakopaný. Lepšie povedané, nenápadne je na niektorých miestach "zakopané" p.a. (per annum = ročne), kým na iných miestach to uvedené je. Je to náhoda alebo úmysel? Bohužiaľ úmysel. Ak by sme spočítali 1,50% p.a. a 2,50% p.a. z vety vyššie, vyšlo by nám 4% p.a. a nie 3%. Lenže tie 3% naozaj nie sú ročne ale kumulatívne. To znamená, že ak vložíte 1000 €, tak po 18 mesiacoch dostanete 1030 €. Problém je teda v tom, že banka úmyselne splietla v jednej vete percentá per annum a percentá bez tohto prídavku. Ak by sme si to prepočítali (s prepočtami Vás nechcem zaťažovať, je to klasická priama úmera), tak by sme zistili, že za prvých 9 mesiacov sa nám vklad zhodnotí len o 1,125% a za druhých 9 mesiacov o 1,875% (spolu teda 3%). Ak by ste teda svoje peniaze vybrali po prvých 9 mesiacoch, vyberiete iba 1011,25 €.

Podobne je to na 2. strane letáku, kde je "môjSUPERvklad 4%" s podobným vysvetlením malými písmenami v spodnej časti letáku (1,80% p.a. prvý rok a 2,20% p.a. druhý rok) alebo "termínovanýVKLAD 2%", pričom až úplne naspodu je napísané, že sa to týka len vkladov nad 20000 €, ináč je garantovaný úrok 1,7% p.a.

Čo z tohto vyplýva? Pozorne čítajte letáky, nenaleťte na každú reklamu a radšej sa porozprávajte s nezávislým poradcom (pracovník banky nie je nezávislý poradca!). Ak budete chcieť využiť moje skúsenosti, rád sa s Vami osobne stretnem.

V blogoch tohto typu budem pokračovať a budem rád, ak sa Vám budú páčiť a najmä ak Vám pomôžu.

Už najbližšie uverejním blogy o "Najvýhodnejšom sporiacom účte", o ponukách "bezkonkurenčných úrokových sadzieb na hypotékach pre všetkých", o poistení nehnuteľnosti ako súčasti výhodnejšej úrokovej sadzby, ako aj o "výhodnosti" investičného životného poistenia.

Diskusná téma: "Štedrý" Termínovaný vklad

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok